5.9.2018 17:00 - 7.9.2018 17:00 - Seznamovací kurz pro 1. ročník - 2018

Výběrové řízení na stáž na Delegaci EU v Ženevě – hlaste se již do 31. října!

12.10.2014 31.10.2014

Fakulta mezinárodních vztahů vyhlašuje výběrové řízení na tříměsíční stáž při Delegaci Evropské unie při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě. Nabídka je určena pro studenty navazujícího magisterského studia Fakulty mezinárodních vztahů (především oboru Mezinárodní politika a diplomacie a vedlejší specializace Diplomacie) a bude uznána do studia za 15 ECTS jako 22F412 Zahraniční odborná stáž – dlouhodobá.

POZOR: Na základě požadavku Delegace se zkracuje termín pro podávání přihlášek: zájemci o stáž v LS 2014/2015 musí přihlášku zaslat mailem na adresu eva.grebe(at)vse.cz již do 31. října 2014!

Stáž proběhne od ledna nebo února 2014 v délce až 6 měsíců

Finanční podpora se automaticky zvyšuje na 45 000 Kč na měsíc (po dobu tří měsíců)

Nenechte si ujít tuto mimořádnou příležitost!

OPPA

Základní požadavky:

• Předpokladem je velmi dobrá znalost jazyka v místě působení (angličtina)

Podmínky výběrového řízení:

Přihláška musí obsahovat:

• životopis
  • dosavadní průměrný prospěch na VŠE;
  • vyplněný formulář;
  • motivační dopis vysvětlující proc se kandidát zajímá o stáž na Delegaci EU v oblasti lidských práv;
  • projekt stáže.

Kritéria hodnocení:

• Motivační dopis (40%).
  • Průměrný prospěch (30%).
  • Projekt stáže (30%).

Výběr na ZS 2015/2016:

Výběrové řízení je dvoukolové. Nejlepší 3 studenti postupují do 2. kola k výběru na Delegaci EU.

Vybraní adepti doplní k přihlášce doporučující dopis profesora.

Přihlášky do výběrového řízení zasílejte mailem na adresu eva.grebe (at) vse.cz do 15. listopadu 2014.

Výsledky 1. kola výběrového řízení budou vyhlášeny do 30. listopadu 2014.

INTERNSHIP: Delegation of the European Union to the UN and International Organisations in Geneva – Switzerland

The Delegation of the European Union (EU) to the United Nations in Geneva, is one of the major EU Multilateral Delegations of the European Union. It deals with representation of the European Union to International Organisations in Geneva for UN matters, representing the EU with multiple UN Organisations in Geneva, including with the Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR). The internship is to be carried out under the supervision of the Head of Political Section, Human Rights, Minister Counsellor Christina KOKKINAKIS

TASKS TO BE PERFORMED BY THE INTERN DURING THE INTERNSHIP

The EU Delegation offers several internships each year in the section responsible for UN matters. Under the supervision of the Head of the UN Team, their main tasks are the following:

• Following key dossiers in the UN field, focussed on human rights and all human rights related issues; doing substantive research in these issues, such as the right to development, the right to health; human rights and terrorism etc.
  • Substantive preparation of meetings at the UN - especially the three annual sessions of the UN Human Rights Council;
  • Attending relevant UN meetings and working groups, as well as European Union (EU) co-ordination meetings;
  • Drafting concise reports on these meetings;
  • Writing briefings and providing background information;
  • Drafting reports which constitute the basis of the EU reporting to Brussels Headquarters;

QUALIFICATIONS REQUIRED

Trainees must be citizens of the EU. They must be university graduates and have a good basic understanding about the European Union. Candidates must be fully proficient in English, written and spoken. In addition, they must have some knowledge of other languages, especially French and be computer literate. Candidates must be willing to work hard, often under stress and under time pressure; eager to learn and to take initiatives, and capable to speak publicly. All interns must provide, in advance, proof of full comprehensive medical and accident insurance.