Hledat
Pokročilé hledání
Stáž a studijní pobyt se skloubit dá

P1020821 Fakulta mezinárodních vztahů podporuje studenty, kteří mají zájem absolvovat zahraniční studijní pobyt i stáž v rámci navazujícího magisterského studia. Získané praktické zkušenosti studentů s prací v mezinárodním prostředí jsou považovány za zásadní součást vzdělání. Vyjet na oba typy zahraničního pobytu je možné i proto, že studenti mohou získat finanční podporu z programu Erasmus+ nebo stipendijního fondu FMV nejen pro studium, ale i praxi.

Studentka FMV, Lucie Gregůrková, je živým příkladem hesla: když se chce, tak to jde a svým zájmem a aktivností ukazuje ostatním studentům FMV, jak zajímavě může vypadat magisterské studium na FMV. Minulý semestr absolvovala zahraniční studijní pobyt na Universidad del Pacifico v Peru. Tento semestr stážuje na Ambasádě ČR v Limě. Tato až tříměsíční stáž se do studia uznává za 15 kreditů jako 22F412 Zahraniční odborná stáž – dlouhodobá.

Lucie studuje na FMV obor Evropská integrace, na bakalářském studiu se zaměřovala na Mezinárodní studia - diplomacii. V rozhovoru se s námi podělila o své zkušenosti ze studijního pobytu v Limě, o krásách Peru, přístupných možnostech cestování, rozdílech ve výuce v Latinské Americe a u nás, ale i o diskutované otázce bezpečnosti.

Jak říkal pan velvyslanec Ing. Jan Kopecký: Latinskou Ameriku si buď zamilujete, nebo ji budete nesnášet. Já si ji zamilovala ihned.

1. Lucko, minulý semestr jsi studovala na Universidad del Pacifico v Limě, Peru. Proč sis vybrala právě tuto zemi?

Šla jsem na to vylučovací metodou – do Evropy jsem nechtěla, chtěla jsem tam, kde se mluví španělsky – tedy Latinská Amerika. V Latinské Americe má VŠE dohody se školami v Mexiku, Argentině, Chile a Peru. Z těchto zemí je Peru nejlevnější, navíc mě vždy starověké kultury zajímaly, čehož je Peru baštou.

2. Ve kterém jazyce jsi studovala? Proč sis nevybrala studium v angličtině?

Ve španělštině. Chtěla jsem se zdokonalit ve španělštině, angličtinu jako Evropanka mám možnost procvičit v Evropě.

3. Měla jsi možnost zpozorovat nějaké rozdíly ve výuce? Když porovnáš školní systém v Peru a v ČR, v čem vidíš hlavní rozdíly?

Je mnoho rozdílů. Největší je, že zde není rozdělení hodin na přednášky a semináře. Všechno jsou v podstatě semináře s 30 lidmi, kde se může chybět maximálně do 30 %. Mně osobně to nevyhovovalo, líbí se mi více evropský způsob. Také mají dva týdny zkouškového – týden midterms a týden na konci finals. Musím říct, že obtížnost je větší u nás na FMV. Na druhou je v Peru více kladen důraz na dialog a interakci studentů a kantoři jsou dynamičtí a temperamentní.

4. Během návštěvy v Bogotě ses zúčastnila pořadu v rádiu jako doprovod. Jak ses k této příležitosti dostala a o čem se diskutovalo?

Můj přítel studoval právě na této univerzitě, kde jsem se zúčastnila rozhovoru na téma zahraničních výjezdů, protože on a jeho spolužačka byli první studenti, kteří takto semestr studovali. Proto chtěli rozšířit informace o této možnosti vyjet na semestr do zahraničí a podělit se s ostatními o jejich zážitky. Mě si přizvali jako studenta z Evropy, abych porovnala rozdíly mezi studiem v Evropě a Latinské Americe. Hlavním poselstvím je, aby se studenti nebáli a rozhodně vyjeli do zahraničí, protože je to jedinečný zážitek, který vám může změnit celý život.

5. Jaký přínos pro člověka má studium v zahraničí? Doporučila bys to všem?

Poznávání cizí kultury a lidí z jiného prostředí je úžasný zážitek, kterým vlastně i poznáte sami sebe a změní vás, stanete se více nezávislým a otevřou se vám obzory. Už nebudete ten namyšlený Evropan, co si myslí, že jen my děláme všechno dobře, ale budete více tolerantní k druhým. Navíc cestování je tu mnohem levnější a příroda je nádherná. Troufám si říct, že takovou v Evropě neuvidíte.

Vše ale záleží, jak své studium v zahraničí pojmete, protože se také můžete celou dobu držet Američanů nebo Evropanů, mluvit anglicky a na cestách jezdit jen po hotelech a novou kulturu ignorovat. Já jsem si hned udělala kamarády mezi Kolumbijci, Brazilci, jeden kamarád byl Francouz a  jeden Polák, ale mluvili jsme vždy španělsky a cestovali jsme jako baťůžkáři, a získala jsem tak přátelé z jiného kontinentu na celý život.

Studium v zahraničí bych všem doporučila, je to zážitek, který nikdy nezapomenete.

6. Jednalo se o Tvou první zahraniční zkušenost?

Po prvním ročníku na VŠE jsem 3 měsíce pracovala ve Skotsku. Zahraniční studium ale bylo poprvé, co jsem vyjela mimo Evropu.

7. Při studiu jsi také hodně cestovala. Které místa jsi navštívila a co Tě zaujalo nejvíc?

Procestovala jsem asi to hlavní, co se v Peru procestovat dá. Je i škoda, že všichni znají jen incké Machu Picchu. Inkové zde ale byli jen 300 let před dobytím Španěly, existuje tedy mnoho starobylejších a zajímavějších kultur, například Chimu, Moche nebo Wari, které máte možnost objevit zejména na severu Peru. Sever Peru (města Chachapoyas, Chiclayo, Cajamarca, Trujillo) vřele doporučuji už jen proto, že je dvakrát levnější než jih Peru, tedy Cusco s Machu Picchu. Co se mi ale nejvíce líbilo, bylo město Arequipa (asi 10 hodin od Cusca) a Caňon Colca, kde můžete pozorovat kondory a jdete 2 dny do oázy mezi horami.

8. V čem je Peru specifické? Co se Ti na Peru nejvíce líbilo?

Jídlo je velmi specifické, například typické je Ceviche - syrová ryba s cibulí, šťávou z limetky a čili. Nebo zde mají takovou fúzi peruánské a čínské kuchyně, co se jmenuje Chifa. Proto také většina lidí měla střevní potíže hned po příjezdu. Pokud sem budete cestovat, doporučuji ještě před cestou užívat probiotika.

Na Peru se mi nejvíce líbí příroda a možnost levného cestování.

9. Plánuješ se v Latinské Americe ještě zdržet?

Ano, jak pan velvyslanec Ing. Jan Kopecký říkal, Latinskou Ameriku si buď zamilujete, nebo ji budete nesnášet. Já si ji zamilovala a zůstanu tu ideálně do června 2015, protože do prosince budu mít stáž na Ambasádě ČR v Limě a od ledna se ucházím o stáž na Honorárním konzulátu.

10. Jak bys zhodnotila společenský život na univerzitě? V čem se liší?

Je větší než na VŠE. Mají své náměstíčko, kde skoro každý den něco pořádají – výstavy, koncerty, happeningy. Pořádají zápasy ve fotbale, volejbale atd. Je zde také menší „propast“ mezi kantorem a studentem, chovají se k sobě opravdu jako rovný k rovnému.

11. Jaký máš názor na otázku bezpečnosti v Latinské Americe?

Je pravda, že Evropa je mnohem bezpečnější než Latinská Amerika, okradeni ale můžete být i v Praze na Žižkově. Města v Latinské Americe jsou rozděleny na hezké bohaté části, které jsou bezpečné, a chudé nebezpečné části. Není tedy pravdou, že vám vždy něco hrozí. Mně se nikdy nic nestalo, ani se tu necítím špatně. Ale to proto, že dodržuji určitá pravidla, ta jsou: nikdy nesedat do taxíku sami – zejména v noci, nikdy po setmění nechodit sami, nikdy po setmění nechodit do centra nebo do chudé části města.

Na závěr bych tímto ráda poděkovala Fakultě mezinárodních vztahů za podporu a umožnění zahraničních výjezdů.

Lucie nám poslala také fotografie ze svých cest po Peru - nalevo známé Machu Picchu, napravo Hrobka "Pána ze Sipánu" na severu Peru (oblast Chiclayo).

P1050286 P1010687