5.9.2018 17:00 - 7.9.2018 17:00 - Seznamovací kurz pro 1. ročník - 2018

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Mentoring program na FMV – zapojte se do něj i vy!

Od zimníhosima (2 of 2) semestru 2015/2016 funguje na FMV Mentoring program. Jeho cílem je propojit studenty nižších ročníků se staršími a zkušenějšími studenty, kteří jim mohou poskytnout cenné rady ke studiu na Fakultě mezinárodních vztahů a poradit jim, jak z něj vytěžit co nejvíc. Do tohoto programu se máte nyní možnost zapojit i vy. 

 

 

Proč jsme spustili Mentoring program?

Co se vám vybaví pod pojmem mentoring? Další anglikanismus v českém jazyce či populární výraz současné businessové praxe? Nebo snad způsob předávání znalostí a zkušeností a pomoc při hledání správného směru cesty mentorovaného? Trefa do černého! Pravděpodobně jste již slyšeli o firemním mentoringu, který je v posledních letech čím dál častěji využíván, neboť jde o relativně levnou, ale zároveň vysoce efektivní formu předávání zkušeností a dovedností. Jedinou investicí zde je čas.

Tak proč tuto prověřenou metodu, kterou používají firmy jako Coca Cola nebo IBM, nevzít a nevyzkoušet ji přímo na naší fakultě? Proč nezkusit propojit studenty vyšších a nižších ročníků tak, aby se ti starší stali rádci mladších na cestě vysokoškolským studiem? Jak by mohlo vypadat to, kdyby byl mentoring program založen na FMV, se rozhodli vyzkoušet členové studentského PR týmu FMV. Vybrali prvních několik mentorských dvojic pro pilotní projekt, aby vyzkoušeli, jestli má tento nápad šanci na úspěch. Minulý semestr se tak se skupinkou 34 studentů odstartovala první vlna Mentoring programu.

Co vůbec Mentoring program na FMV je?

Jedná se program pro ambiciózní studenty prvních a druhých ročníků, odhodlaných na sobě pracovat a využít maximum příležitostí, které se jim na FMV nabízí. Cílem programu je pomoci těmto studentům rychle se zorientovat ve vysokoškolském prostředí, vytvořit pro ně pomyslný odrazový můstek pro rychlejší rozvoj a motivovat je k dosažení jejich cílů. Mentory jsou pak zkušení studenti 3. až 5. ročníku, kteří již zažili to, o čem jejich mladší spolužáci povětšinou zatím teprve sní - studovali na zahraniční škole, vyjeli na stáž do ciziny, pracovali ve studentské organizaci nebo již získali relevantní praxi ve firmě.

Jak Mentoring program probíhal?

sima (1 of 2)Po vytvoření párů mentor a mentee proběhl úvodní seznamovací večer pro všechny zapojené studenty. Zde byl vysvětlen způsob fungování celého projektu a došlo k prvnímu osobnímu setkání jednotlivých dvojic. Následné stanovení termínů schůzek bylo ponecháno na dohodě mentora a menteeho. Bylo doporučeno vídat se jednou za dva týdny na hodinu a půl. Někteří se toho drželi, jiní se scházeli třeba jednou za měsíc a v mezičase byli v kontaktu přes Facebook či Skype. V současnosti máme i mentorské dvojice, kde mentor odjel v letním semestru na stáž a se svým menteem udržuje kontakt pouze přes sociální sítě. Během semestru se spolu všichni účastníci měli ještě dvakrát možnost potkat. Všem bylo vysvětleno, co je podstatou mentoringu a jak by měl vypadat a chovat se ideální mentor a mentee. Rovněž měly jednotlivé dvojice prostor se potkat s jinými mentory a menteemi a dozvědět se, jak mentoring probíhá u nich a třeba se i inspirovat. Kromě vytvoření mentorských dvojic se Mentoring program snaží o propojení mladších a starších studentů na fakultě.

Jak studenti Mentoring program hodnotí?

Mentoři řekli:

"Do mentoring programu som sa prihlasoval s cieľom pomôcť študentom prvého ročníka rýchlejšie sa rozhľadieť a správne alokovať svoju energiu a voľný čas. Zároveň som to považoval za dobrú príležitosť zoznámiť sa s mladšími študentmi a získať pohľad na vec z inej perspektívy."

"Určitě bych se přihlásila znovu, mé očekávání bylo naplněno. Nikdy předtím jsem zkušenosti s mentoringem neměla a věřím, že se to dá vycvičit."

Mentee řekli:

"Přihlásil bych se znovu, ale nemusím, s mentorem zůstáváme nadále v kontaktu."

"Mentor mi pomohl v začátcích na vysoké škole a v tom, že jsem se dozvěděl o možnostech dalšího zdokonalování (stážích, brigád souvisejících s oborem apod.)."

Na základě velkého úspěchu jsme se rozhodli otevřít přihlašování do programu pro všechny studenty FMV.

 

Proč se do Mentoring programu zapojit?

  • Poznáte podobně smýšlející lidi, další aktivní a motivované studenty
  • Jako mentor získáte příležitost svěřeného menteeho rozvíjet, předávat mu své zkušenosti a "nakazit se " jeho nadšením a motivací.
  • Pokud se stanete menteem, získáte vedení a rady staršího studenta s rozvíjením vašeho potenciálu, pomůže vám dostat se rychleji tam, kam chcete

O čem Mentoring program ale není?

Nechceme ukazovat studentům, jak proplout FMV bez práce. Radit jim, kde si sehnat studijní materiály nebo který z volitelných předmětů je nejlehčí, atd. Naším cílem je najít cílevědomé mladé studenty a prostřednictvím mentorů jim pomoci, aby ze studia na FMV vytěžili opravdu co nejvíc.