Adam Kůs: Moje přijetí do CERNu mě stálo asi 200Kč.

Adam Kůs: Moje přijetí do CERNu mě stálo asi 200Kč.

Adam Kůs je mladý student Fakulta mezinárodních vztahů /VŠE/ v Praze, který aktuálně pracuje v CERN, což je evropská organizace pro jaderný výzkum. Zastává pozici v Talent Acquisiton týmu a má na starosti mimo jiné Employer Branding.

Adam přináší pohled a inspiraci jak funguje jedna z nejznámějších světových společností a jak se dělá HR ve Švýcarsku.

 Co se v rozhovoru dozvíte?

  • Jak vypadá výběrové řízení do CERNu.
  • Jak vypadá nástupní den.
  • Že život v CERNu tak trochu připomíná život v Google.
  • Že do CERNu nabírají i hasiče.
  • Co si představit pod pojmem asynchronní pohovor.
  • A mnoho dalšího.

Jak ses dostal k HR?

Nejdříve jsem studoval mezinárodní vztahy se zaměřením na diplomacii. Všechny part-time práce co jsem měl při studiu byly zaměřeny na marketing, PR a komunikaci.

V rámci fakultního PR týmu jsem se mimo jiné podílel na náboru nových členů, kde jsem se poprvé setkal s HR a zjistil jsem, že mě baví hledat kandidáty, číst CV atd.

Také jsem se účastnil několika karierních workshopů, kde jsem poznal velké množství zkušených lidí a velmi mě zaujalo, jak mluvili o své práci.

No a pak jsem dostal nabídku z CERNU a opravdu mě to nadchlo. Teď, když si to po pár měsících shrnu, tak si myslím, že jsem se v tom opravdu našel.

Co tě na HR baví nejvíce?

V globálu určitě práce s lidmi. Nicméně z mých předchozích zkušeností jsem byl zvyklý, že jsem vždy opečovával nějaký produkt. Zatímco na HR se mi líbí, že pokud chceš opečovávat produkt, musíš nejdříve zajistit, aby firma měla nějaké lidi, kteří ten produkt budou opečovávat.

Také mě zajímá strategická role HR v dané firmě, protože si myslím, že je to jedno z nejdůležitějších oddělení.

Určitě je to i rozmanitost práce. Buď se můžeš starat o development lidí nebo o recruitment a onboarding nebo třeba o compensations & benefits či employer branding.

Když se řekne HR, co to pro tebe znamená?

Ze začátku jsem si myslel, že to jen čtení životopisů a dělání pohovorů. Teď to ale vnímám jako spoustu činností napojených na lidi. V předchozí otázce jsem již něco zmiňoval, ale ještě bych doplnil business partnering nebo sledování finančních ukazatelů.

Jak se student vysoké školy v Praze dostane na stáž do CERNu?

Po dokončení bakalářského studia jsem přešel na magisterské studium mezinárodního obchodu a jedna z povinností je absolvovat stáž nebo erasmus v zahraničí.

Začal jsem proto s velkým předstihem skautovat trh a díval se třeba na automobilky v Německu nebo co nabízí Evropská Unie. Jedna z organizací byla i CERN.

Podíval jsem se na jejich kariérní stránky a byl jsem mile překvapen podrobným a zajímavým popisem nabízené stáže relevantní i pro můj obor. Navíc byla placená se zajímavými podmínkami, a tak jsem tam napsal.

Jak vypadal náborový proces?

Přihlásil jsem se již v únoru, i když jsem věděl, že nastoupit můžu až v září. Vše začalo online dotazníkem. Musel jsem mít odstudováno alespoň 18 měsíců na VŠ, zaslat CV, motivační dopis, reference apod.

Když se někam hlásím, dávám si na tom opravdu záležet, a tak jsem si například zjistil jaké jsou oficiální kódy barev CERNu a životopis ladil do těchto barev.

Poté jsem absolvoval asynchronní rozhovor. Tzn. Měl jsem sadu otázek a na ně jsem nahrával odpověď (audio i video). Na každou odpověď byl časový limit 2 minuty a jen jeden pokus.

Následovalo asi měsíc čekání, o kterém jsem věděl, že přijde.

Poté se mi ozvala moje aktuální šéfová s tím, že jsem ji zaujal a poslala mi job description k ní do Talent Acquisition týmu. To mě zaujalo a domluvili jsme si pohovor.

Pohovor byl extrémně příjemný, spíše softový, velice lidský. Byla tam uvolněná atmosféra a řešili jsme otázky typu jak si představuji práci u nich, co si myslím o zpětných vazbách, jak pracuji s daty atp.

Následně jsem čekal další tři týdny, než se sejde výběrová komise, která hodnotí všechny uchazeče na všechny pozice a ta posvětila můj nábor.

Hned ten den mi volal někdo ze švýcarského čísla, zrovna když jsem byl v tramvaji. Nestihl jsem to zvednout, rychle jsem tedy vyskočil z tramvaje a volal zpátky. Díky tomu mě moje přijetí stálo asi 200Kč (směje se).

Celé výběrko trvalo cca tři měsíce, ale velmi se mi líbilo, že po celou dobu se mnou aktivně komunikovali, a to i v období od přijetí nabídky po nástupní den.

Pomohl ti CERN s relokací?

Dostal jsem jednorázový relokační bonus. CERN má své onboardingové webové stránky. Najdeš tam checklist s odkazy na všechny důležité věci. V interním Marketplace jsem našel i nabídky bytů k pronájmu.

Také jsem se dostal do privátní skupiny na Discordu, kde se píše další várka užitečných tipů. Jaké pojištění si vybrat, jaký je nejvýhodnější mobilní operátor atp.

Jak vypadá nástupní den?

První den v měsíci se všichni noví zaměstnanci sjedou do sídla společnosti a probíhá nástupní den v The Globe. Na začátku září nás tam bylo cca 160.

Tento obrázek nemá žádný popisek
The Globe

Pro účastníky je zařízen catering a je nachystáno mnoho aktivit a celý první den je velmi interaktivní. Dělají se osobnostní testy, ze kterých vyjde, kdo je jaká částice. Je tam také program s aktivním zapojením účastníků v malých skupinkách, aby si během dne poznal co nejvíce svých kolegů.

 Celý den byl hrozně pozitivní a inspirativní, strašně jsem si to užil.

Co vše obnáší tvá pozice?

Jsem součástí týmu Talent Acquisition, takže jde primárně o recruitment. Je to rozdělené na studentskou a zaměstnaneckou část. Já se primárně zaměřuji na studentské pozice.

Na ty se hlásí stovky až tisíce kandidátů a největším úkolem je udělat screening. Ten probíhá formou dotazníku, který je součástí výběrového řízení.

Pokud kandidát tímto dotazníkem projde je automaticky pozván na již zmiňovaný asynchronní pohovor. Také nastavuji otázky pro tento pohovor a zajišťuji jeho hladký průběh.

Dále mám za úkol proces nabídky a všech dalších administrativních kroků.

Jsem i účastníkem výběrových komisí, které rozhodují o finálním potvrzení uchazeče. Pro komisi vytvářím různé statistiky o kandidátech, kolik se přihlásilo studentů, z jakých států, kolik jich prošlo do užšího výběru, kolik je mužů a žen, protože otázka diverzity a rovných příležitostí na základě národnosti a genderu je pro nás velmi důležitá

Máš na starosti i nábor kmenových zaměstnanců?

Ano. Nejsem sice jako hlavní recruiter, ale pomáhám s briefingy před pohovory. U nás se pohovorům neříká pohovor, ale board, protože u něj musí být zaměstnanci i z jiných oddělení, než jen z toho, kam se uchazeč hlásí. To z toho důvodu, aby se co nejvíce vyrovnala nezaujatost a například rozložení mužů a žen.

Asynchronní rozhovory pro tyto kandidáty jsou už mnohem složitější. Také dozoruji, když kandidát vyplňuje online testy. Jednak abychom zajistili, že nepodvádí (například musí mít zapnuté sdílení obrazovky) anebo v případě technických komplikací, abych mohl poradit.

Jak tedy vypadá nábor kmenového zaměstnance?

Kandidáti se buď přihlásí nebo je aktivně oslovíme. Projdou vstupním dotazníkem a vznikne shortlist kandidátů, cca deseti. Těm vytvoříme a následně pošleme asynchronní pohovor.

Z těch 10 kandidátů pozveme cca 4 do dalšího kola a kandidáty čeká testování a pohovory.

Následně kandidáta čeká ještě odborná diskuze s potenciálními kolegy, aby zjistili zda je tam i vzájemný fit.

Občas kandidáty čeká nějaký debrief testu, pokud ho psali. Následně se board musí na kandidátovi shodnout. Výběrový proces je kratší než u studentů, kde se schází ještě ta komise.

Pohovory nejsou extrémně dlouhé. Většinou se jedná o jedno až tři kola.

Co dalšího máš kromě náboru na starosti?

Nábor je dokonce menší část mé pracovní náplně. Mám na starosti například Employer branding, kde se starám o veškeré příspěvky na sociální sítě a na LinkedIn. Dohlížím na to, aby byly dodrženy veškeré EVP (Employee value proposition).

Také mám na starosti správu naší talentové komunity. Práci s talenty a vytváření různých emailových kampaní.

Jezdíme i na veletrhy, posledně jsem byl na služební cestě v Yorku, kde byl veletrh pro 5 univerzit zaměřených na fyziku. Osobní kontakt se studenty se mi velmi líbil. Co bylo zajímavé, že kromě odborných záležitostí studenty zajímalo, jak podat správně přihlášku, jak by měl vypadat životopis nebo jak napsat motivační list.

Snažím se také hodně zviditelnit život v CERNu, protože u nás to není jen o práci.

Jak vypadá život v CERNu?

Je to město ve městě a zároveň univerzitní campus a vědecká instituce. Aktuálně v Ženevě zaměstnáváme cca 10.000 lidí.

V areálu CERNu najdeš všechny možné restaurace, obchody a další služby. Také spoustu volnočasových aktivit a klubů. Prostory pro různé sportovní využití, tenisové hřiště, volejbalové a posledně jsem byl například na zumbě, kterou předcvičuje jeden ze zaměstnanců.

Většina lidí, co se tu pohybuje přišla z ciziny pracovat na tomto úžasném projektu, tedy posouvat vědu někam dál. Je zde cítit tolerance a lidi kladou důraz na osobní příběhy. Nikdo si na nic nehraje a lidé jsou braní rovnocenně, takže i student se cítí být součástí něčeho většího.

V rámci našeho areálu musíme mít všechno vlastní. Což je velmi zajímavé, protože máme i vlastní hasící stanici a tím pádem nabíráme i hasiče. Máme například i vlastní zdravotnické zařízení.

Celý areál je přístupný 24/7.

Tento obrázek nemá žádný popisek

Jak velké je HR oddělení a organizace?

HR má cca 80 lidí a celá firma celosvětově cca 20.000.

Talent acquistion má 20 lidí. Dále máme Pxe’s [pixís] (People experience & engagement = business partneři a advisoři), Learning & development team, comp&ben a head office.

Nicméně care o celých 20.000 lidí nezajišťuje jen HR tým, ale i další týmy jako například international relations anebo je to přímo v režii daných týmů.

Navíc většina oddělení má i svého koordinátora, který zastřešuje strategičtější práci, ale nespadá přímo pod HR. Koordinátor hlídá například budgety, headcounty, profily hledaných lidí, zatímco Pxe‘s řeší hlavně interní mobilitu či vztahy mezi zaměstnanci a nadřízenými.

Jaké další pozice v CERNu kromě fyziků a studentů najdeme?

Teoretičtí fyzici tvoří opravdu velmi malou část naší populace. My nabíráme přes celou škálu STEM oboru (technické obory). Např. strojírenství, stavební inženýrství, IT, data analýza, robotika, matematika, kryogeneze samozřejmě vč. fyziků. Nabíráme ale i hasiče, HR, finance, právníky apod.

Nenabíráme jen univerzitně vzdělané lidi. Ale naopak se sem může dostat člověk už od učňovské úrovně a skutečně záleží na tom, co umí nebo na jejich potenciálu.

Jaké používáte ATS?

SmartRecruiters

Co musím udělat pro to, abych mohl také pracovat v CERNu?

Není to nic složitého. Stačí si najít pozici a přihlásit se na ni. Zrovna hledáme Talent Acquisition specialistu. Pokud bys do toho šel, tak bys byl můj kolega. Takže go for it.

Co je důležité říct, že kandidátů se nám hlásí opravdu hodně, takže konkurence je veliká. Nicméně opravdu se snažíme pracovat s našimi talenty a máme spoustu lidí, kteří se k nám dostali až na druhý nebo třetí pokus.

Naprosto běžně se ozýváme kandidátům, kteří v minulém výběrku skončili například druzí nebo třetí.

Výběrka probíhají online přes ZOOM.

Jak máte s volnem přes Vánoce a dalšími benefity?

Celkově máme nárok na 30 volných pracovních dní za rok plus 2 týdenní vánoční volno, která má skoro celá firmy, takže celkem 8 týdnů dovolené ročně, z toho si 6 týdnů můžeme alokovat jak chceme.

Pro Staff jsou pak ještě spousty dalších benefitů jako příspěvek na děti, partnery (ten je dokonce do určité míry i pro studenty!), co se stěhují do okolí Ženevy, extra Home Leave apod.

Kam povedou tvé další karierní kroky?

Kontrakt mám do konce srpna, pak budu pokračovat ve studiu na magistra a soustředím se asi na personální management, protože toto téma mě opravdu baví.

Také bych si ke škole chtěl najít práci, kde napíši i diplomku. Takže nejspíš budu pokračovat v oboru.

Máš nějaké HR vzory?

Má šéfová je velmi inspirativní. Díky ní jsem poznal i podcast Recruiting Future, ten je naprosto skvělý a doporučuji ho každému. Má extrémně zajímavé hosty a je to velmi inspirativní.

Chceš dodat něco závěrem?

Moc děkuji za tento rozhovor a určitě se nebojte vyzkoušet nějakou práci v zahraničí, je to super zkušenost. A pamatujte, že CERN není jen o jaderných fyzicích :)

Radek Cieslar

Rozvíjím firmy, týmy a jednotlivce | Nastavuji procesy, nástroje a kompetence pro dosažení firemních i osobních cílů | Posiluji obchodní a manažerské dovednosti

1y

Velmi zajímavý článek. Líbí se mi, když se mohu podívat pod pokličku různých oborů a organizací.

Jana Buchmannová

Kariérová poradkyně ➤ Usnadňuji a zrychluji nalezení nové (lepší) práce | Provázím kariérní změnou | Poskytuji komplexní i jednorázové poradenství | On-line nebo osobně v Brně

1y

Díky za rozhovor! Pokaždé, když narazím na zajímavý kariérní příběh, mám radost. 🙏 Adam Kůs Adamovi přeju hodně štěstí!

Pavel Chmelař

Pokladač otázek ▪️ Otevírač očí ▪️ Rozbíječ stereotypů ▪️ Pomáhám majitelům firem a managementu podívat se na problémy jinou optikou a najít řešení

1y

Parádní rozhovor. Vůbec jsem netušil, že v CERNu pracuje takové množství lidí. Ne že bych byl záměrně ignorant, ale do teď jsem si s hodně velkou nadsázkou myslel, že si pár nerdů hraje v podzemí z velkou centrifugou, která může vést k absolutní zkáze světa 🤣. Takže jsem si doplnil přehled a díky moc za rozšíření obzorů. Mimochodem takovým rozhovorům by moc slušel podcast, hlavně pro nás kteří částečně žijeme v autě.

Nikola Badova

Sport Journalist at Sportnet.sk

1y

Velmi zaujimavy rozhovor. Dakujeme Marek

To view or add a comment, sign in

Explore topics