Delegace z Chinese Academy of Social Sciences na FMV

30. srpna 2017 navštívila Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze delegace z pekingské Chinese Academy of Social Sciences (CASS), která patří mezi nejvýznamnější výzkumné instituce a think-tanky v Číně.

CASS vznikla v r. 1977, když nahradila dosavadní Department of Philosophy and Social Sciences v rámci Čínské akademie věd (Chinese Academy of Sciences). Dnes má CASS pod sebou 31 výzkumných institutů a 45 výzkumných center, které se věnují mnoha oborům sociálních věd. Zaměstnává více jak 3 000 profesionálních vědců.

Na FMV dorazila delegace z Institutu světové ekonomiky a politiky (Institute of World Economics and Politics, IWEP), pod vedením pana Zhanga, který vede oddělení mezinárodních investic na IWEP. Diskutovalo se o možnostech spolu

práce mezi FMV a tímto Institutem, zejména pak se zaměřením na témata dotýkající se vývozu čínských zahraničních investic do střední a východní Evropy, s důrazem na investice v České republice. Schůzky se účastnili zástupci Centra asijských studií i proděkanka FMV pro vědu a doktorské studium, paní doc. Ing. Mgr. Radka Druláková, Ph.D.

Čína již dne nepatří pouze mezi největší příjemce zahraničních investic, ale také mezi jejich vývozce. Dokonce již vyváží více přímých investic, než dováží. Mění se také charakter investičních toků, jejich struktura a zaměření. V České republice je prozatím objem přijatých čínských investic velmi nízký, a to i přes rozšiřující se ekonomickou spolupráci v posledních letech a zintenzivňující se vazby, např. v rámci iniciativy Nová Hedvábná stezka (nebo také One Belt, One Road).