Asijské večery CAS v zimním semestru 2016/2017

output_NljUSfV zimním semestru Centrum asijských studií při Fakultě mezinárodních vztahů zahájilo sérii Asijských večerů na půdě VŠE. Tyto večery byly pořádány ve spolupráci s cestovatelem a novinářem deníku E15, panem Tomášem Stinglem.
Záměrem Asijských večerů bylo seznámení studentů i širší veřejnosti s některými  kulturními, ekonomickými a politickými aspekty rozvoje vybraných zemí dynamického asijského regionu, a to ne formou standardních přednášek, ale spíše povídání nad fotkami se zajímavými osobnostmi.
 
Během říjnového večIMG_4618era jsme se ocitli v Barmě/Myanmaru. Pobavili jsme se zážitky z cest pana Stingla a získali detailnější informace o životě v Barmě od ředitelky Barmského centra, paní Sabe A. Soe. V následné diskuzi se návštěvníci dozvěděli, proč existuje název Myanmar, věnovali jsme se etniku Rohingiyů i politice držitelky Nobelovy ceny míru, Aun Schan Su Ťij.
V listopadu nás sice v úvodu večera okouzlila vůně a chuť samos z restaurace Bombay Express, ale hlavním tématem byla rozmanitá Indie. Indického večera se účastnili i slavný dirigent a hudebník Debashish Chaudhuri a odborná asistentka z Ústavu jižní a centrální Asie FF UK, paní Soňa Bendíková. Přínosem živé závěrečné diskuze byly i cenné informace a rady, týkající se cestování do Indie nebo postřehy k pochopení tamější mentality.
Prosincový večer, zaměřený na Vietnam, přilákal už více než 110 účastníků! Těžko říci, zda větším lákadlem byla výstava fotografií z Vietnamu (zapůjčilo Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky), chytlavé vyprávění tří zajímavých hostů, nebo vynikající domácí vietnamské občerstvení. Pan Stingl představil potenciálním turistům některé skryté kouty Vietnamu, Angela Collis (Anh Thu Pham), ředitelka doučovacího centra Olymp, seznámila posluchače s tradicemi běžné vietnamské IMG_7809urodiny a vietnamistka z Metropolitní univerzity Praha, paní Mária Strašáková, přiblížila problematiku sporu o ostrovy v Jihočínském moři.
Rychle narůstající počet účastníků setkání a velký zájem o dění a informace ze zemí tradičního Orientu nás podpořil v myšlence pokračovat i nadále s organizací Asijských večerů. Výběr oblastí, kam se spolu s dalšími zajímavými hosty opět podíváme, bude upřesněn na začátku letního semestru 2016/2017. Jste srdečně zváni!
 
 
Podrobnější informace o jednotlivých večerech najdete ZDE, k dispozici jsou i fotogalerie.
Autoři textu: Andrea Mudrová a Zuzana Stuchlíková, Centrum asijských studií.
Fotografie: Grafická a multimediální laboratoř, VŠE v Praze.
output_v2OJ4r cas_vietman-7u