26.9.2017 17:00 - Běh s děkanem

Václav Klaus – absolvent ekonomiky zahraničního obchodu na Fakultě obchodní

640px-Vaclav_Klaus_headshotMezi významné absolventy Fakulty obchodní, předchůdkyně současné Fakulty mezinárodních vztahů, se řadí také bývalý prezident Václav Klaus.

Prof. Ing. Václav Klaus, CSc. studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze ekonomiku zahraničního obchodu v letech 1958 až 1963. Během studií na VŠE se seznámil také se svou manželkou, Livií, rozenou Mištinovou. Po studiích nastoupil do Ekonomického ústavu ČSAV, poté působil ve Státní bance československé.

Na základě revolučních událostí roku 1989 vstoupil Václav Klaus do politiky. V prosinci 1989 se stal ministrem financí federální vlády Mariána Čalfy. V roce 1991 zakládal Občanskou demokratickou stranu (ODS), se kterou se poté v roce 1992 stal předsedou vlády samostatné České republiky.

V roce 2003 byl Václav Klaus zvolen prezidentem České republiky. Ve funkci setrval po dobu dvou funkčních období až do roku 2013, kdy jej vystřídal Miloš Zeman.

Václav Klaus habilitován docentem ekonomie na Univerzitě Karlově (1991), v roce 1995 pak byl na Vysoké škole ekonomické jmenován profesorem v oboru financí.

Zdroj: wikipedia.org a klaus.cz.

Foto: wikipedia.org.