Účast studentek FMV na Central and Eastern European Moot Court Competition v Sofii

Tým studentek Fakulty mezinárodních vztahů ve složení Ivana Krečová, Berenika Nečasová, Anna Nedvědová a Veronika Nožičková se pod vedením koučky Pavlíny Hubkové zúčastnil mezinárodního kola soutěže Central and Eastern European Moot Court Competition (CEEMC), které se konalo během posledního dubnového víkendu v bulharské Sofii.

CEEMC je zavedeným moot courtem, tedy simulovaným soudním jednáním, v kterém se již téměř čtvrt století každoročně utkávají týmy ze střední a východní Evropy. Studenti mají v jeho průběhu neocenitelnou šanci vyzkoušet si, jak funguje soudní řízení před Soudním dvorem Evropské unie – od nastudování případu a rozsáhlých souvisejících materiálů, přes sepsání písemných podání až po vzájemné měření argumentačních schopností před panelem soudců. V něm zasedají evropští akademici a významné osobnosti z praxe evropského práva, jako například Eleanor Sharpston, generální advokátka za Velkou Británii, nebo Michal Bobek, generální advokát za Českou republiku.

Soutěž organizuje British Law Centre, součást nadace Juris Angliae Scientia Ltd. Soudní klání probíhá formou řešení fiktivního případu, který je vždy zaměřen na aktuální téma z oblasti evropského práva. Pro rok 2017 se případ týkal uprchlictví a azylu, asociační dohody mezi EU a třetím státem a práva na spravedlivý proces. Tým studentů nejprve v písemném podání odpovídá na tzv. předběžné otázky položené fiktivním národním soudem. Týmy úspěšné v prvním kole se následně setkají ve vybraném evropském městě, kde své argumenty prezentují ústně, během takzvaných pleadingů. Studenti musí být připraveni jasně formulovat své argumenty a rychle a přesvědčivě odpovídat na složité otázky soudců.

Největším úspěchem bylo pro studentky FMV hodnocení jejich písemného podání, s kterým se umístily na 6. – 8. místě – získaly stejný počet bodů jako například tým Právnické fakulty UK. Na ústní kolo vyrazily mezi samé budoucí právníky především nasbírat cenné zkušenosti, ovšem podařilo se jim v nabité konkurenci získat i velmi pěkné umístění.

Přestože je většina soutěžního víkendu zaplněna pleadingy před soudci, důležitým cílem soutěže je také umožnit studentům navázat mezinárodní kontakty. K tomu dostávají příležitost při společných večeřích s ostatními týmy a se soudci, během kterých se mohou lépe seznámit i probrat mezinárodní dění.

Vítězem letošního ročníku se stal tým z domácí St. Kliment Ohridski University Sofia. Českou republiku mimo VŠE zastupovala také Univerzita Karlova, jejíž tým se dostal až do nejužšího finále. Gratulujeme!