13.9.2017 - 15.9.2017 - Seznamovací kurz pro 1. ročníky 2017

Tým studentů z VŠE obsadil druhé místo v soutěži JA Manažerem nanečisto

Studenti VŠE jsou ajaczech2ktivní a úspěšní v mnoha soutěžích, o čemž svědčí i druhé místo v soutěži JA Manažerem nanečisto, kterého dosáhli Marek Osúch (FMV) a Marcel Varša (NF). V konkurenci 120 týmů z českých vysokých škol postoupili do závěru soutěže, kde se o vítězství utkali se sedmi dalšími finálovými týmy. Finále proběhlo 26. května v pražském sídle firmy HP. Jak vypadalo nám popsal Marek Osúch:

JA TITAN je SKVELÁ simulácia skutočného trhu, ktorá preveruje manažérske schopnosti. Skvelá preto, lebo je založená na skutočných tržných princípoch. Účastníci súťaže sa stávajú manažérmi jednotlivých firiem a ich úlohou je zohľadniť konkurenciu a stav/smerovanie trhu – či sa blíži kríza alebo sa trh nachádza v konjunktúre. Na základe tejto analýzy je nutné zvoliť stratégiu „boja“. Ja s kolegom sme zvolili stratégiu drahých a kvalitných výrobkov, čo sa osvedčilo ako správna stratégia. V predposlednom kole finálovej súťaže (spolu ich bolo 7) sme však zaváhali, keď sme predpokladali, že trh bude rásť, ale pritom všetci konkurenti výrobky zlacnili. Pre nás to bolo zničujúce a z prvého miesta sme sa tým pádom dostali na piate miesto. Nevzdali sme sa však. V poslednom kole sme museli vymyslieť niečo prekvapivé, inak by sme nemali šancu na úspech. Rozhodli sme sa vyrobiť maximum výrobkov a stanovili sme minimálne ceny. Tento riskantný krok predstavoval výraznú zmenu stratégie a zabezpečil nám opätovné miesto na stupni víťazov, pretože, ako sa na záver ukázalo, presvedčili sme týmto krokom väčšinu trhu, aby nakupovala práve u nás, a tým pádom sa dopyt po výrobkoch konkurentov výrazne znížil. Rád by som túto súťaž (simuláciu) odporučil všetkým študentom VŠE. My osobne sme pochopili ako funguje trh. Na vlastnej koži sme pocítili, že dokáže byť niekedy nepredvídateľný. Zároveň sme však aj dokázali, že existuje viacero spôsobov ako ho dobiť. V prípade záujmu ma neváhajte kontaktovať. Rád by som sa podelil so skúsenosťami s našimi nasledovníkmi budúci rok.“

Markovi a Marcelovi stál v jejich cestě k první příčce pouze tým z VŠB-TUO. Třetí místo obsadil tým z Vysoké školy finanční a správní v Praze. Úspěšným soutěžícím předali ceny Josef Müller, ředitel JA Czech, předseda Nadace Tomáše Bati Pavel Velev a finanční ředitel Hewlett Packard s.r.o. Lukáš Najman.

JA Manažerem nanečisto je soutěž určená pro studenty vysokých škol, která jim v rámci počítačové simulace dá možnost aplikovat teoretickou mikroekonomii v praxi. V rámci virtuálního trhu řeší soutěžící reálné problémy managementu výrobních firem a pomocí různých podnikatelských strategií se snaží dovést svoji fiktivní firmu k úspěchu. Soutěž pořádá již šestým rokem organizace JA Czech ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati.

jaczech