26.9.2017 17:00 - Běh s děkanem

Studenti FMV na Oxford International Model United Nations 2015

12243472_961993763876481_4282334673079013546_nVe dnech 13. – 15. listopadu 2015 se delegace z FMV vydala na model jednání OSN – Oxford International Model United Nations 2015. Studenti zde měli možnost zastupovat Jemenskou republiku ve čtyřech výborech.

Také v zimním semestru 2015 se delegace studentů FMV vydala na jednu z nejprestižnějších simulací jednání OSN, Oxford International Model United Nations 2015 (OxIMUN). Letošní třináctý ročník přivítal vysokoškolské studenty v srdci Oxfordské univerzity a během tří dnů vytvořil unikátní prostředí pro debaty, diplomatická jednání či společenská setkání delegátů v rámci doprovodného programu.

Členové studentského spolku JDI ve složení Markéta Mamicová, Vojtěch Mareček (head delegate), Michaela Ptáčková a Matěj Sechovský zastupovala Jemenskou republiku hned ve čtyřech výborech – Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), Lize arabských států, Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Výboru pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost.

Téma nedostatku vody a svobody projevu prostupovalo zasedáními UNESCO a dalo tak prostor nejen pro smířlivé rezoluce, ale i pro vášnivé debaty. Zejména první téma představovalo prioritní agendu pro Jemenskou republiku, jejíž hlavní město Sana’a čelí krizovému stavu kvůli nedostatku vody a předpokládá se, že bude prvním hlavním městem na světě, kde během několika let dojde k vyčerpání veškerých vodních zdrojů.

Setkání zástupců zemí Ligy arabských států na konferenci OxIMUN 2015 bylo spjato s tématy ropného průmyslu a udržitelného rozvoje. Vzhledem k dramatickému propadu cen ropy v poslední době byl tento problém velmi aktuální a delegáti se zabývali hledáním možností, jak ceny stabilizovat a také diversifikovat ekonomiky arabských zemí vyvážejících ropu. Konečná rezoluce tohoto výboru rovněž obsahovala klauzuli o vytvoření armády Ligy arabských států jako odpovědi na bezpečnostní hrozby na blízkém východě a v Jemenu.

UNHCR se během třídenního jednání zabýval tématem migrantů ve Středozemním moři, které bylo vzhledem k rychle se blížícímu příchodu zimy jednou z priorit tohoto výboru. Věta „United we stand, divided we fall“, jež opakovaně zaznívala z úst delegátky Ruské federace, se stala hlavním motorem dosažení dohody.

První výbor Valného shromáždění OSN, Výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost, tradičně patří k nejpopulárnějším výborům simulovaných na modelech OSN. Tématem tohoto výboru byly tzv. smrtící autonomní zbraňové systémy (LAWS). Během zasedání se mimo jiné projednávaly také etické a mezinárodněprávní aspekty těchto systémů. Vzhledem k postavení současné jemenské vlády a stavu celé země se jednalo o velmi zajímavé téma.

Během této studijní cesty a účasti na Modelu měli studenti jedinečnou možnost vyzkoušet si nejen debatování a diplomatický jazyk, ale také poznat mnoho inspirativních osobností. Mezi řečníky vystoupili například Sam Daws, jenž mimo jiné pracoval pro sedmého generálního tajemníka OSN Kofi Annana, Kamal Hossain, bývalý ministr zahraničních věcí v Bangladéši, či Lee Man-hee, zakladatel Heavenly Culture World Peace Restoration of Light (HWPL).

Delegaci finančně podpořila Fakulta mezinárodních vztahů VŠE v Praze a tím studentům pomohla zasloužit se o dobré jméno VŠE v rámci tohoto projektu.

Fotografie: Matěj Sechovský a OxIMUN

Více také na http://www.jdi-vse.cz/.