13.4.2017 - Děkanský den

Studenti FMV jsou úspěšní i při studiu v zahraničí – Pavel Dostal (UQ Advantage Award)

Student Fakulty mezinárodních vztahů Pavel Dostal byl na svém zahraničním studijním pobytu a australské University of Queensland (UQ) v Brisbane vybrán do prestižního certifikovaného programu UQ Advantage Award, jehož cílem je rozvinout ve studentech všestranné dovednosti, které z nich učiní vysoce žádané absolventy univerzity a leadery v oboru, umožní jim excelovat v jejich kariéře a být pozitivním přínosem pro své okolí. Do programu je kromě studentů UQ vždy vybráno také několik zahraničních výměnných studentů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na jaře roku 2014 jsem měl tu čest být vybrán, abych jako student pátého ročníku magisterského studia absolvoval semestrální výměnný pobyt na australské University of Queensland (UQ) v Brisbane. UQ se v řebříčcích světových univerzit systematicky řadí mezi nejlepších sto škol a v roce 2013 se v řebříčku QS World University Rankings umístila na skvělém 43. místě. Je považována za jednu z předních škol v asijsko-pacifickém regionu a dosahuje světových výsledků ve výzkumu v oblastech od mikrobiologie, fyziky, až po udržitelné využívání přírodních zdrojů.

UQ poskytuje svým studentům výborné zázemí, co se týče vzdělávacích aktivit nad rámec povinných předmětů a jednou z nich je i program UQ Advantage Award. Cílem tohoto certifikovaného programu je rozvinout ve studentech všestranné dovednosti, které z nich učiní vysoce žádané absolventy univerzity a leadery v oboru, umožní jim excelovat v jejich kariéře a být pozitivním přínosem pro své okolí. Do programu je kromě studentů UQ vybráno také několik zahraničních výměnných studentů a mám radost, že mezi těmi několika jsem i já. Program se skládá ze série sympózií o tématech jako Prezentační dovednosti, Řešení konfliktů, Kariéra ve výzkumu, Budování osobní značky nebo například Jak být leaderem bez formálního titulu a ačkoli se může zdát, že tato témata jsou v současné době námětem leckteré prezentace a semináře, UQ si dává vskutku záležet, aby studentům poskytla maximální přidanou hodnotu.

uq-advantage-award

Přednášející i účastníci jsou z řad akademiků UQ, hostujících vědeckých pracovníků, absolventů a odborníků z praxe – všichni mají co sdělit studentům, kteří se nebojí udělat krok navíc a míří výš. Na sympóziu je výborná atmosféra a přednášející jsou příkladem toho, co prezentují. Sympózium o prezentačních dovednostech například člověka přímo vybízí k tomu, aby se sám postavil před aulu a vyzkoušel si oslovit a zaujmout publikum tak, jako se to podařilo přednášejícímu.

Příležitosti účastnit se UQ Advantage si velmi cením, protože mi na UQ otevírá společnost stejně aktivních studentů, těch kteří si za svým štěstím a úspěchem aktivně jdou. Sympózia poskytují koncentrované informace, které se dají ihned aplikovat v akademické sféře, osobním nebo profesním životě, a přednášející jsou vynikající a otevření lidé, se kterými si člověk rád po prezentaci neformálně promluví. UQ Advantage je to, co by na University of Queensland mělo zajímat každého aktivního studenta, ať už kvůli doplnění svého studia o praktické znalosti nebo jednoduše kvůli tomu, že ho zkušenosti z programu posunou na míle daleko od průměrného studia. Tak jako přijetí na UQ mi otevřelo možnost vstoupit do programu UQ Advantage, jsem si jistý, že i účast v UQ Advantage mi otevře dveře dalším příležitostem, ať už budou jakékoli.

Pavel Dostal, student Mezinárodní politiky a diplomacie