26.9.2017 17:00 - Běh s děkanem

Studenti FMV byli na modelu OSN ve Vídni úspěšní!

VIMUN2Delegace složená ze studentů FMV Matyáš Havel, Petra Hovorková, Markéta Jurovská, Jan Kotík, Lukáš Lukačovič, Vojtěch Mareček, Petra Skrbková, Matti Tetřev, Kristýna Valentová se ve dnech 2. – 6. 8. 2015 v sídle OSN ve Vídni zúčastnila Vídeňského modelu OSN (VIMUN) a získala řadu ocenění.

Studentské modely OSN, jejichž cílem je co nejvěrohodněji simulovat reálná zasedání OSN, jsou častou a velmi přínosnou mimoškolní aktivitou studentů FMV. Od roku 2011 již FMV vypravila téměř desítku delegací studentů, kteří se po celém světě zúčastnili modelu OSN, EU nebo WTO (viz Úspěchy studentů FMV).

Ve Vídni  studenti reprezentovali vybrané země, vystupovali jako jejich reální diplomaté a zasedali v simulovaných výborech Rady bezpečnosti OSN, Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), Rady pro lidská práva (HRC) a v Iniciativě OSN Udržitelné energie pro všechny (SE4ALL). Témata zasedání jednotlivých výborů byla velice aktuální: ochrana lidských práv v digitální době, vyjednávání o iránském jaderném programu, ukrajinská krize a energie ve 21. století.

Studentům FMV se na VIMUN velmi dařilo. Markéta Jurovská získala cenu pro nejlepšího delegáta (best delegate award) v Radě bezpečnosti OSN a Jan Kotík a Matti Tetřev získali cenu honourable delegate v IAEA, která je udělována několika nejaktivnějším delegátům v daném výboru. Petra Skrbková poté předsedala výboru HRC a organizačně řídila celé jeho zasedání.

Kromě vyjednávání v sídle OSN měli studenti možnost navštívit recepci na Vídeňské radnici organizovanou jejím starostou nebo setkat se s bývalým tiskovým mluvčím Generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona.

Studenti, kteří by se rádi zúčastnili modelu OSN a nevědí, kde začít, nechť se obrátí na studentské organizace Junior Diplomat InitiativeMUN Prague, jejichž členové se těchto modelů pravidelně zúčastňují a rádi se se začínajícími studenty podělí o své zkušenosti.

Foto: Jan Kotík, Kristýna Valentová

VIMUN1VIMUN4