13.4.2017 - Děkanský den

Studenti diplomacie reprezentovali FMV ve Vídni

vimun03Ve dnech 31. 7. – 4. 8. 2016 se desetičlenná delegace studentů FMV VŠE zúčastnila jedné z nejautentičtějších evropských simulací jednání OSN -  Vienna International Model United Nations 2016 ve Vídni. Každý model OSN má svá pravidla jednání a právě ta na VIMUN jsou velice blízká pravidlům v reálném OSN. Navíc se tento model OSN koná přímo v prostorách této mezinárodní organizace.

Studentské modely OSN mají za cíl věrohodně simulovat reálná zasedání OSN a jsou častou a velmi přínosnou mimoškolní aktivitou studentů FMV. Na letošní VIMUN dorazilo přes 150 studentů nejen z evropského kontinentu, kteří své přidělené země reprezentovali v 6 různých orgánech OSN či mezinárodních organizacích.

I tento rok byla delegace FMV na VIMUN úspěšná. Matěj Procházka reprezentující Čínskou lidovou republiku v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAEA), kde se řešil jaderný terorismus, získal ocenění Best Delegate Award. Další členové delegace jednali vimun02v Radě pro lidská práva (HRC), Komisi OSN pro prevenci kriminality a trestní spravedlnost (CCPCJ) a ve Světové obchodní organizaci (WTO).

Kromě jednání v sídle OSN měli studenti možnost zúčastnit se recepce na Vídeňské radnici. Velkým přínosem byla také návštěva Stálé mise ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni. Studenty zde uvítal pan rada vyslanec Jaroslav Štěpánek, jenž v rámci semináře delegaci přiblížil kontext vzniku multilaterální diplomacie a jejího významu v dnešním globalizovaném světě. Dále se věnoval, mimo jiné, také tematice jaderné bezpečnosti. Návštěva probíhala formou semináře, jenž byl podobný těm, které organizuje Junior Diplomat Initiative.

Rádi byste se příště zapojili také?

Studenti, kteří by se rádi zúčastnili modelů OSN a nevědí, kde začít, se mohou zúčastnit akcí, které pořádají studentské organizace MUN Prague či Junior Diplomat Initiative, jejichž členové se těchto modelů účastní pravidelně a rádi se se začínajícími studenty podělí o své zkušenosti. MUN Prague mimo jiné organizuje také jednodenní simulaci MiniMUN, kde si účastníci mohou model OSN vyzkoušet. Více informací o podobných akcích naleznete na Facebooku a webových stránkách MUNPrague nebo Facebooku a webových stránkách JDI.

Členové delegace a výbor, ve kterém jednali (zleva): Eliška Krovová (HRC), Maxim Mayboroda (IAEA), Kristýna Hrochová (IAEA), Matěj Procházka (IAEA), Andrea Vuová (HRC), Matěj Sechovský (SC), Veronika Schmidtová (CCPCJ) , David Řehulka (CCPCJ), Taňa Maistrenko (WTO) a Patrik Martínek (HRC)

Členové delegace a výbor, ve kterém jednali (zleva):
Eliška Krovová (HRC), Maxim Mayboroda (IAEA), Kristýna Hrochová (IAEA), Matěj Procházka (IAEA), Andrea Vuová (HRC), Matěj Sechovský (SC), Veronika Schmidtová (CCPCJ) , David Řehulka (CCPCJ), Tetiana Maistrenko (WTO) a Patrik Martínek (HRC)