Student FMV se stal EU Careers ambasadorem

IMG_1172Zdeněk Štěpánek, student druhého ročníku magisterského programu Mezinárodní politika a diplomacie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE se v říjnu 2014 stal EU Careers ambasadorem na VŠE.  Program EU Careers Ambassadors je každoročně vyhlašován Evropským úřadem pro výběr personálu (European Personnel Selection Office – EPSO) a má za cíl zvýšit povědomí studentů evropských univerzit o možnostech kariéry v institucích Evropské unie.

Evropská unie soutěží spolu s dalšími atraktivními zaměstnavateli o ty nejtalentovanější absolventy a tento program by měl být prostředkem pro jejich oslovení.  Na každou zemi EU je poptáván minimálně jeden EU Careers Ambassador. Součástí výběrového řízení je, krom písemné části, resp. motivačního dopisu s nápady, jak EU Carrers propagovat, také videointerview. V tomto interview jsou testovány osobnostní charakteristiky uchazeče a také to, jak jeho osoba odpovídá základním požadavkům, které na své zaměstnance EU klade.

10521197_595899207202367_5631265770908802242_o

Pokud uchazeč projde oběma koly, tak jako se to letos povedlo mně, je pozván na třídenní konferenci přímo do Bruselu, kde je na své budoucí poslání detailně připraven přímo zaměstnanci EPSO. Konference je zaměřena nejen na faktické znalosti procedur, jakými EU vybírá svůj personál, ale též na rozvoj soft-skills budoucích ambasadorů. Člověk má též možnost navázat cenné kontakty, a to jak se zaměstnanci EPSO, tak s mnoha lidmi s podobnými zájmy z celé Evropy. V průběhu celé konference je znát, že EPSO považuje roli ambasadorů na univerzitách za velmi důležitou, což je zároveň motivující i zavazující.

Mezi hlavní úkoly EU Careers ambasadorů patří aktivní informování studentů o možnostech kariéry v institucích EU prostřednictvím prezentací, účastí na pracovních veletrzích, aktivit na sociálních sítích, workshopů a podobně. Jedná se ve své podstatě o jistou formu headhuntingu. Kreativitě se přitom meze nekladou.  Funkce EU Careers ambasadora je pro mě osobně velkou výzvou a příležitostí uplatnit znalosti jak z oblasti mezinárodních vztahů, tak z marketingu, PR či HR. Každému, kdo se zajímá o EU bych určitě doporučil se příští rok přihlásit.

Zdeněk Štěpánek, FMV

IMG_1172

Chcete-li se dozvědět více, navštivte Zdeňkovu prezentaci Přednáška o možnostech stáží a kariéry v institucích EU