13.4.2017 - Děkanský den

Stáž na Delegaci EU v Ženevě očima studentky FMV

Zeneva_2Stáž na Delegaci EU v Ženevě patří k jedněm z nejvýznamnějších stáží, na které se studenti FMV mohou během svého studia přihlašovat. Přinášíme Vám rozhovor se studentkou Bc. Klárou Poulovou, jež na této misi strávila 6 měsíců.

1. Ve které organizaci jsi stážovala? Kde se nachází?

Má stáž probíhala na Delegaci Evropské unie při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě.

2. Jak vypadal tvůj pracovní den? Jaké byly tvé kompetence a za co jsi zodpovídala?

Jelikož jsem na Delegaci EU pracovala na lidskoprávním oddělení, tak náplň práce byla velmi různorodá. Život na Delegaci vtéto sekci se točil zejména kolem Rady OSN pro lidská práva (RLP), která probíhá třikrát do roka a to po dobu 3 – 4 týdnů. Jelikož RLP je hlavním univerzálním orgánem zabývajícím se podporou a ochranou lidských práv ve světě, tak se během zasedání projednává jak situace v konkrétních státech, tak tematické otázky týkající se všech zemí, takže máte možnost dozvědět se o lidskoprávním dění doslova po celé země. Asi si umíte představit, že kolem takovéto události probíhá spoustu příprav a vyjednávání (jak na bilaterální, tak i na multilaterální bázi) a zároveň velmi podstatné je i sladění pozice celé EU 28, takže probíhá mnoho EU koordinačních schůzek, kterých se samozřejmě můžete (někdy dokonce i musíte) zúčastnit.

Zeneva_3Jako stážisté jsme byli přiřazeni k jednomu až dvěma diplomatům, se kterými jsme primárně spolupracovali na jejich agendě. Hlavní úkoly byly především příprava podkladů na jednání/zasedání, účast na těchto jednáních a poté sepsání závěrečného reportu pro Brusel. Na většině zasedání s námi byli i EU diplomaté, ovšem při jejich velké vytíženosti se mnohokrát i stalo, že někam prostě zaběhnete sami a pouze podáte zprávu o průběhu akce. Občas přišly i takové více „challenging“ úkoly typu napsat „speaking points“ pro našeho Velvyslance ku příležitosti oběda s ruskou delegací. Zkrátka stále je příležitost učit se novým věcem a pracovat na sobě.

Takový normální pracovní den jde těžko popsat, jelikož každý byl zcela odlišný. Vpřípadě, že probíhala RLP, tak den byl většinou vyplněn různými jednáními a zasedáními. Ovšem mimo toto období byla práce klidnější, vesměs se hodnotila předešlá RLP a započala příprava na další, což obnášelo různé rešerše či schůzky s neziskovými organizacemi atd., občas jsme se i „vyvenčili“ na jiné delegace, kde probíhaly různé zajímavé informační setkání. Samozřejmě v Ženevě se pohybujete v diplomatickém světě, takže máte možnost účastnit se i mnohých recepcí s velmi přátelskou a neformální atmosférou.

4. Jak bys zhodnotila přínos stáže? Co se ti na stáži nejvíc líbilo?

Přínos byl určitě obrovský, možnost pracovat přímo s evropskými diplomaty v OSN a učit se od nich byla jedinečná. Na stáži se mi nejvíce líbil přátelský kolektiv jak diplomatů, tak stážistů a celkově možnost účastnit se veškerého dění, včetně velmi uzavřených jednání.

5. Jak probíhala procedura vyřizování stáže?

Celá procedura byla dvoukolová, posílala jsem životopis, motivační dopis a návrh projektu stáže a dle těchto dokumentů postupovali tři studenti do druhého kola, kde si samotná EU Delegace vybrala finálního uchazeče.

6. Koho zajímavého jsi měla tu čest potkat?

Zeneva_1Během Rady pro lidská práva probíhal tzv. „high level segment“ během kterého samotné zasedání navštívili například John Kerry či Federica Mogherini, s těmi jsem neměla tu čest setkat se osobně, ale na dalších schůzkách jsme měli možnost pohovořit například s americkým velvyslancem; s bývalou první dámou Malediv, jež bojovala za propuštění svého politicky vězněného manžela; s lídrem studentského hnutí v Malajsii; s čínskými lidskoprávními aktivisty; s dalajlámovým velvyslancem a s mnohými dalšími zajímavými lidmi.

7. Jednalo se o tvou první zahraniční zkušenost? Absolvoval a jsi už v rámci VŠE zahraniční studijní pobyt?

Rok před stáží v Ženevě jsem ještě byla na Erasmu v Paříži na Sciences Po, to byl také nezapomenutelný zážitek. Jsem opravdu vděčná za veškeré výjezdy a možnosti, které FMV/VŠE nabízí, protože ne všude je to samozřejmostí.

8. Co ztoho, co ses na FMV naučila, jsi v práci nejvíce potřebovala? (jazyky, odborné předměty)

Nejvíce se asi hodily jazyky a schopnost psát nějaký text i analytičtějšího charakteru. Určitě byly dobré i teoretické předměty z mezinárodních vztahů a lidských práv, které jsem absolvovala před svým odjezdem. Konec konců vhod přišly i ekonomické předměty typu ekonomická geografie atd. neboť chování států na mezinárodním poli je ovlivněno mnohými faktory včetně těch ekonomických.

9. Včem je země, ve které jsi byla unikátní/specifická/jiná?

Vztáhla bych to spíše k městu, protože Ženeva je velmi specifická oproti zbytku Švýcarsku. Kromě toho, že je asi třetí nejdražší město na světě (to je unikát, po kterém jako student rozhodně netoužíte), je to malebné městečko nacházející se na břehu jezera obklopeného horami, po většinu dnů máte i možnost vidět v dáli Mont Blanc. Další zajímavostí je velmi malá vzdálenost od Francie (asi 5km), takže věta typu „v sobotu si skočím nakoupit do Francie“ nepřijde nikomu divná. Zároveň je to velmi multikulturní město, kde je více jak 40 % obyvatel jiné národnosti než švýcarské; za celý svůj šestiměsíční pobyt jsem potkala přibližně 5 Švýcarů.