26.9.2017 17:00 - Běh s děkanem

Staňte se mentory či mentees i v tomto akademickém roce

30.9.2017

Nový zimní semestr s sebou opět přináší možnost zapojit se do jedinečného projektu fakulty, Mentoring programu na FMV. Patříte mezi zkušené studenty 3. a vyššího ročníku s chutí dělat něco navíc? Či teprve nastupujete a hodila by se vám pomocná ruka s tím, abyste vzali vysokoškolský život za ten správný konec? Pak čtěte dál.

Co si pod pojmem Mentoring program představit

Jde o program pro cílevědomé studenty prvního ročníku FMV, kteří jsou odhodlaní na sobě pracovat a pomalu se přibližovat svým vytyčeným cílům. Záměrem programu je pomoci těmto studentům rychle se zorientovat ve vysokoškolském prostředí, vytvořit pro ně pomyslný odrazový můstek pro rychlejší rozvoj a motivovat je k dosažení svých snů. Mentoři, jimiž jsou studenti 3. a vyššího ročníku FMV, pak svým mladším spolužákům na jejich cestě pomáhají. Mohou poradit nastupujícím prvákům, co by dělali, kdyby teprve teď na fakultu nastoupili nebo co by zpětně sami udělali jinak. Oni jsou ti, kteří již zažili to, o čem jejich mladší spolužáci povětšinou zatím teprve sní – absolvovali stáž v cizině, studovali na zahraniční univerzitě, získali relevantní pracovní zkušenosti či zlepšili své soft skills v rámci působení ve studentském spolku, a tak mají svým kolegům co předat.

Jak Mentoring program funguje

Po přihlášení se utvoří páry mentor-mentee a následně obě skupiny účastníků absolvují samostatný workshop, kde se dozví, jak svou úlohu plnit co nejlépe tak, aby byl program přínosný pro obě strany. Během zahajovacího večera, jenž přichází hned po úvodních workshopech, se pak všechny dvojice poprvé setkají a poznají navzájem. Dále se každá mentorská dvojice schází, jak uzná za vhodné s tím, že doporučené jsou dvě zhruba hodinové schůzky za měsíc. Také se účastní společných večerů, kde mají možnost navázat kontakt s dalšími podobně smýšlejícími lidmi a načerpat inspiraci. V rámci hromadných setkání se dvojice například seznámí s mentorem z praxe, poznají mentorské dvojice předešlých ročníků a jednoduše utvoří komunitu lidí se společnými zájmy díky pestrému programu.

Jaká je časová náročnost programu?

Mentoring program na FMV vždy začíná zimním semestrem a oficiálně končí uprostřed semestru letního. Většina společných setkání se však uskutečňuje v zimě, kdy se mentorské dvojice poznávají, což dává prostor pro přihlášení i studentům, kteří plánují letní semestr strávit v zahraničí. Rovněž vždy záleží na individuálním nastavení systému schůzek jednotlivých dvojic.

Další informace o založení celého programu najdete v rozhovoru s jeho zakladatelkami zde.

Jaké jsou tedy požadavky na mentora?

• Být studentem 3. a vyššího ročníku FMV
  • Mít zkušenosti, které může předat
  • Být ochotný věnovat čas svému mentee, pomáhat mu na cestě k jeho cílům

Jaký má být mentee?

• Student 1. ročníku FMV
  • Cílevědomý, motivovaný, odhodlaný na sobě pracovat
  • Mít proaktivní přístup, vlastní iniciativu
  • Být ochotný naslouchat a přijmout cizí názor

Vystihují vás tyto charakteristiky? Pak není na co čekat a přihlásit se. Zašlete nám svůj životopis a motivační dopis ve formátu pdf (Prijmeni_Jmeno_CV a Prijmeni_Jmeno_MD) na e-mail studentifmv@vse.cz nejpozději do 30. 9. 2017 do 23:59. V předmětu e-mailu uveďte: Mentoring program – mentor nebo Mentoring program – mentee. My vás následně kontaktujeme ohledně dalších informací.

V motivačním dopise bychom se od mentorů rádi dozvěděli:

• Proč se rozhodl/a přihlásit
  • Jaké zkušenosti by mohl/a svému menteemu předat
  • Co by si sám chtěl/a z mentoringu odnést

Co bychom chtěli slyšet od mentees:

• Proč si myslí, že se do programu hodí
  • Proč má větší potenciál než ostatní
  • Co může přinést mentorovi
  • Čeho by v životě rád/a dosáhl/a

Těšíme se na vaše zprávy!