19.6.2017 - 30.6.2017 - Registrace do Buddy programu

Rozhovor o běžném pracovním dnu vedení FMV: Proděkan pro zahraniční vztahy a PR

IMG_2514Dalším ze čtyř proděkanů FMV je od únorové změny vedení Ing. Radek Čajka, Ph.D. Ten nejen že se stará o vytváření celkové image fakulty, ale také do jeho kompetencí spadají zahraniční záležitosti. Řešení aktivit PR i zahraniční vztahy jsou samozřejmě kontinuálními záležitostmi, jak tedy vypadá jeho každodenní rutina?

1. Co bylo dnes hlavní náplní Vaší práce?

Dnes (tedy v pondělí) jsem velkou většinu svého času věnoval výuce. Ta se mi v aktuálním semestru dostala do dvou po sobě jdoucích dnů, což je sice poměrně efektivní, ale také celkem náročné. V průběhu dne jsem stihnul jednu přednášku a tři cvičení, vše v anglickém jazyce. Výuka mě ale hodně baví a dělá moji práci velice pestrou.

Kromě učení samotného jsem ale musel stihnout i vyřizování dalších věcí, jako jsou např. letní školy v zahraničí pro studenty, organizace pobytu zahraničních profesorů nebo PR aktivity fakulty.

2. Stihnete si při Vašem pracovním vytížení dojít na oběd?

Určitě. Přiznám se, že bych bez obědu nebyl schopen dobře fungovat. Snažím se jíst pravidelně přes den a kromě snídaně stihnu každý den během dopoledne jednu či dvě malé svačiny. Jinak na oběd chodím do většiny stravovacích zařízení na VŠE. Pokud nemám moc času, zaskočím si sám do menzy. S panem děkanem zase chodím téměř výhradně na zdravou stravu. Pokud jdu na oběd např. se zahraničním profesorem, tak je většinou cílem buď Akademický klub nebo Deštník.  IMG_2507

3. Je prostor, aby se Vám stalo něco nečekaného, nebo máte vždy přesný plán?

Nevím, zdali je to správně, ale vždy jsem měl rád alespoň základní plán. O to se snažím i nyní. Hodně využívám kalendář i úkoly v Outlooku, výhodou je, že o všem podstatném mám přehled na telefonu i tabletu. I přesto je ale přirozené, že pracovní den formují nenadálé úkoly a záležitosti. Přijde jeden důležitý mail a hned máte práci třeba na dvě hodiny, ačkoli jste si mysleli, že ony dvě hodiny využijete k řešení jiných záležitostí. Co mě ale funkce proděkana (ač krátká) naučila, je třídit úkoly dle významu. Dříve jsem se snažil řešit vše co nejdříve, nyní ale vím, že vše v daném dni vyřídit nestihnu. Méně důležité věci tedy musí počkat.

4. Koho potkáváte v práci nejčastěji?

Možná to bude znít překvapivě, ale nejčastěji potkávám studenty. A to mě moc těší, protože jak jsem uvedl dříve, výuka mě baví. Jinak se vidím prakticky denně se všemi ostatními proděkany i panem děkanem. Několikrát denně se většinou stavím i na děkanátu samotném. Často zajdu na oběd např. s Pavlem Žamberským nebo Petrem Králem.

5. Máte nějakou oblíbenou část dne/týdne?

Asi každý má rád pátek, mne nevyjímaje. Specifické je i úterní odpoledne, kdy končím s výukou. Do té vkládám hodně energie a snažím se o to, abych udržel její určitou kvalitu. Když tedy pro daný týden skončím, přemýšlím o tom, jak se vše povedlo a začínám si připravovat v rámci časových možností výuku pro další týden. Jinak často jezdím do práce autem, čili oblíbenými částmi dne je brzké ráno či pozdní večer, kdy je v Praze snesitelný provoz.

6. Čím většinou v práci končíte?

Popravdě se snažím končit s dobrým pocitem, že se mi podařilo kvalitně odvést práci. Každopádně než vypnu počítač, tak se snažím nedodělané úkoly posunout v kalendáři a nenechat nezodpovězený žádný mail, který vyžaduje urgentní odpověď. Stejně je to ale tak, že i večer doma sleduji příchozí poštu. Už se ji nesnažím vyřizovat, ale alespoň ji třídím podle důležitosti. Pokusím se ale zakončit vtipně: většinou v práci končím tím, že se vracím do již zamčené kanceláře, protože si pravidelně zapomínám vzít klíče od auta. Někdy se vracím pár kroků, někdy až z garáže.