19.6.2017 - 30.6.2017 - Registrace do Buddy programu

Rozhovor o běžném pracovním dnu vedení FMV: Proděkan pro pedagogickou činnost

IMG_3118
Tentokrát na naše otázky odpovídal doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D., čtvrtý z proděkanů Fakulty mezinárodních vztahů. O co všechno se musí proděkan pro pedagogickou činnost postarat v průběhu každého dne objevíte v následujících řádcích.

1. Co je první věcí, kterou při příchodu do práce uděláte?

Otevřu okno. Téměř vždy a všude je mi horko, a tak větrám vlastně hned, jak do kanceláře ve druhém patře Nové budovy dorazím. Rád bych také řekl, že jako další věc uklidím stůl, ale to mi bohužel moc často nevychází. Někdy si říkám, že mě studenti v úředních hodinách za stolem už ani neuvidí.

2. Čemu jste se konkrétně dnes musel věnovat nejvíce?

Po návratu ze služební cesty do Slovinska se mi úkoly trochu nakupily, takže od každého trochu. Vzhledem k tomu, že se blíží konec měsíce, zpracovával jsem podklady pro výplatu mimořádných stipendií, třeba na Model OSN ve Vídni nebo na podporu našeho skvělého studentského PR týmu. Jsem rád, že můžeme motivované a aktivní studenty naší fakulty podpořit i finančně, a to částkou, která každý rok přesahuje 7 milionů korun. Jinak se hodně věnuji i výuce – ta je totiž na naší práci to hlavní, a myslím, že i nejhezčí. Soudím i podle toho, že nikdo z kolegů proděkanů ani pan děkan se výuky nechtějí vzdát, ačkoliv jsou zavaleni jinými povinnostmi.

3. Doprovází Vás někdo na obědě či preferujete chodit sám a kam?

Sám bych na oběd ani nešel. Nejčastěji chodím s kolegy z Katedry světové ekonomiky – s paní docentkou Jiránkovou, s pány Bičem a Antalem, s paní sekretářkou Čelkovou – a musím říct, že se vždy hodně nasmějeme. Je vcelku jedno zda jsme v menze, ve zdravé výživě, anebo po obědě na obligátní kávě v Deštníku, vždy nás doprovází dobrá nálada. To je pro mě hodně důležité a pomáhá mi to zvládat i méně veselé části práce proděkana pro pedagogiku.

4. Strávíte hodně času schůzkami, popřípadě o jaké schůzky se jedná?

Dají-li se za schůzky počítat i úřední hodiny, pak bych řekl, že i více než by mi někdy bylo milé. Z mých úterních front už mají někteří kolegové vyloženě legraci – zejména bývalý děkan pan docent Müller se mě často ptá, jestli jsem něco nerozdával zadarmo. Jinak se pravidelně scházím se studijními referentkami, s kolegy proděkany a s panem děkanem, u pana prorektora se pak pravidelně schází všichni proděkani pro danou oblast, takže v součtu je toho také docela dost. S lidmi mimo VŠE se jako pedagogický proděkan nescházím úplně často, ale zejména díky našemu unikátnímu systému stáží a praxí pro studenty se potkávám s nesmírně zajímavými lidmi z firem, ambasád a dalších institucí, které možnost spolupráce s naší fakultou zajímá.

5. Co Vás na Vaší práci nejvíce baví?IMG_3144

Na práci ve škole mě baví vlastně všechno, a to hlavně díky lidem, kteří mě v ní obklopují. Líbí se mi, že jsou studenti plní ambicí a chuti objevovat nové věci. Dokonce mám pocit, že i já a mnozí mí kolegové s nimi zůstáváme duchem mladí, jsme plni očekávání a optimismu. To vše bych samozřejmě zažíval i jako řadový člen katedry, ale díky funkci proděkana pro pedagogiku mám ke studentům přeci jen blíž – dovídám se často jako první o jejich studijních úspěších, podílím se na rozhodování o jejich finanční a jiné podpoře, jsem v úzkém kontaktu se třemi studentskými spolky, které při fakultě působí (JDI, SKOK a Prague MUN). A také mohu řadu věcí ovlivnit, a tak se snažím, aby naše fakulta byla na své studenty náročná a motivovala je k ještě lepším výkonům.

6. V kolik hodin a jak Váš pracovní den obvykle končí?

Přísun mailů do mobilu nekončí nikdy, ale z práce se snažím chodit relativně včas. A vždy se těším domů – za svou báječnou manželkou Zuzkou a fenkou shiba-inu Gin. Mimochodem manželka je také absolventkou Fakulty mezinárodních vztahů. Zakoukal jsem se do ní už v prváku na přednáškách z Mezinárodního obchodu a nakonec to letos v červnu bude už 10 let od naší svatební cesty do Petrohradu. Holky z Mezinárodního obchodu jsou zkrátka nejlepší!