Nová vlna Mentoring programu může začít

IMG_2875Jsi aktivním studentem FMV? Zajímáš se o své okolí a chtěl/a by ses zapojit do dění na fakultě? Patříš mezi ostřílené studenty, kteří už s FMV něco zažili a rádi by se o své zkušenosti podělili? Nebo jsi prvák, který tuší, co chce, ale vysoká mu zatím připadá jako labyrint, v němž cestu ke svým cílům najde až za pár let? Pak je pro tebe Mentoring program tou správnou výzvou!

Přesně před rokem se na FMV Mentoring program uskutečnil poprvé. Za tu dobu se do něho zapojilo celkem 35 mentorských dvojic a nyní počet členů této komunity opět vzroste. Startuje totiž třetí vlna tohoto výjimečného projektu.

Co si pod pojmem Mentoring program představit

Jde o program pro cílevědomé a motivované studenty prvního ročníku FMV, kteří mají zájem naplno využít příležitostí, které vysoká škola nabízí. Jsou odhodlaní na sobě pracovat, chtěli by se dozvědět co nejvíc o tom, jak své studium už na začátku uchopit, a dostat se ke svým vytyčeným cílům. Mentoři, jimiž jsou studenti 3. a vyššího ročníku FMV, pak svým mladším spolužákům na jejich cestě pomáhají a dělí se s nimi o zkušenosti, které za svá studentská léta nabyli. Mohou poradit nastupujícím prvákům, co by dělali, kdyby teprve tIMG_2836eď na fakultu nastoupili nebo co by zpětně sami udělali jinak.

Jak Mentoring program funguje

Po utvoření párů mentor-mentee čeká obě skupiny účastníků samostatný workshop, kde se dozví, jak svou úlohu plnit co nejlépe tak, aby byl program přínosný pro obě strany. Během následného zahajovacího večera se pak všechny dvojice poprvé setkají a poznají navzájem. Dále se každá mentorská dvojice schází, jak uzná za vhodné s tím, že doporučené jsou dvě zhruba hodinové schůzky za měsíc. Také se účastní společných večerů, kde mají možnost navázat kontakt s dalšími podobně smýšlejícími lidmi a načerpat inspiraci. Taková setkání se, oficiálního zahajovacího večera nepočítaje, konají dvakrát za semestr. Celý Mentoring program oficiálně trvá jeden semestr, mentorský vztah však může trvat déle, třeba i celý život.

Jak program hodnotí ti, kteří si jím již prošli

Mentorka IMG_2861Míša: „Co se týče mojí mentee, měla jsem opravdu velké štěstí. Vidím v ní totiž tak nějak sebe před pár lety, proto mimo radost z toho, že jí mohu pomoct nasměrovat se, mi tato zkušenost umožnila větší sebereflexi.“

Mentor Petr: „Je velmi příjemné se s někým podělit o své zkušeností a rady a navíc sledovat, jak při jejich předávání mentee pozorně naslouchá, zvídavě se ptá a přichází se svými vlastními myšlenkami, jak mentorský vztah ještě zefektivnit. Když pak člověk zjistí, že ty rady mu k něčemu jsou a on se nějakým pozitivním směrem dál vyvíjí a roste, tak je to pocit ještě lepší.“

Mentee Kristýna: „Do Mentoring programu jsem se přihlásila, jelikož jsem chtěla dělat něco navíc již během prvního ročníku studia. Upřímně mě vážně nenapadlo, že toho budu hned během druhého semestru dělat navíc tolik, že budu členkou studentské organizace a že mě to posune o krok blíž mým snům.“

Mentee Milan: „Skupina mentees a mentorů, se kterými jsme se v pravidelných intervalech setkávali, mne neustále motivovala (motivuje) k rozvoji a získávání nových zkušeností, dovedností a v neposlední řadě k získávání kontaktů tak důležitých pro tento svět.“

Další informace o prvním ročníku programu naleznete také zde.IMG_2666

Jaké jsou tedy požadavky na mentora?

• Být studentem 3. a vyššího ročníku FMV
  • Mít zkušenosti, které může předat
  • Být ochotný věnovat čas svému menteemu, pomáhat mu na cestě k jeho cílům

Jaký má být mentee?

• Student 1. ročníku FMV
  • Cílevědomý, motivovaný, odhodlaný na sobě pracovat
  • Mít proaktivní přístup, vlastní iniciativu
  • Být ochotný naslouchat a přijmout cizí názor

Vystihují vás tyto charakteristiky? Pak na nic nečekejte a přihlaste se. Zašlete nám svůj životopis a motivační dopis ve formátu pdf (Prijmeni_Jmeno_CV a Prijmeni_Jmeno_MD) na e-mail studentifmv@vse.cz do soboty 1. 10. 2016 do 23:59. V předmětu e-mailu uveďte: Mentoring program – mentor nebo Mentoring program – mentee. Mentees ke svým podkladům ještě připojí print screen z InSIS s počty bodů dosažených u přijímaček (bude sloužit až jako poslední hodnotící kritérium). My vás následně kontaktujeme ohledně dalších informací.

V motivačním dopise bychom se od mentora rádi dozvěděli:

• Proč se rozhodl/a přihlásit
  • Jaké zkušenosti by mohl/a svému menteemu předat
  • Co by si sám chtěl/a z mentoringu odnést

Co bychom chtěli slyšet od mentee:

• Proč si myslí, že se do programu hodí
  • Proč má větší potenciál než ostatní
  • Co může přinést mentorovi
  • Čeho by v životě rád/a dosáhl/a

Těšíme se na vaše zprávy!