13.4.2017 - Děkanský den

Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma mezi úspěšnými absolventy FMV

TůmaMezi úspěšné absolventy Fakulty mezinárodních vztahů se řadí také guvernéři České národní banky. Zdeněk Tůma, který vedl centrální banku v letech 2000 až 2010, absolvoval tehdejší fakultu obchodní s diplomovou prací „Faktorová analýza úspor obyvatelstva“.

Zdeněk Tůma se narodil v roce 1960 v Českých Budějovicích. Po studiu zůstal na Vysoké škole ekonomické v Praze jako odborný asistent. Po třech letech přešel do Prognostického ústavu Akademie věd a poté působil na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde se stal vedoucím katedry makroekonomie a byl zde habilitován docentem.

V roce 1996 přešel do soukromého sektoru, když přijal pozici hlavního ekonoma Patria Finance, a.s. Později zastával v Londýně roli výkonného ředitele Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj. V roce 1998 se vrátil do Prahy, kde přijal nabídku stát se viceguvernérem České národní banky. ČNB poté od roku 2000 do roku 2010 vedl. Od roku 2011 působí Zdeněk Tůma ve společnosti KPMG jako Partner odpovědný za služby pro finanční sektor.

Zdroje: zdenek-tuma.cz a wikipedia.org.

Foto: top09.cz.