Bývalý guvernér ČNB a předseda vlády Tošovský vystudoval zahraniční obchod na FMV

15_tosovskyMezi významné absolventy Fakulty mezinárodních vztahů se řadí Josef Tošovský – přední český ekonom, bývalý guvernér České národní banky a předseda úřednické vlády z roku 1998.

Tošovský se narodil v Náchodě. V letech 1968 - 1973 vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jako absolvent nastoupil do ústředí Státní banky československé, kde zastával postupně více rolí včetně poradce předsedy banky. Poté působil v zahraničí ve funkci náměstka ředitele v londýnské pobočce Živnostenské banky.

K 20. lednu 1993 byl Josef Tošovský jmenován guvernérem České národní banky. V prosinci 1997 byl z důvodu politické krize po pádu Klausovy vlády pověřen sestavením úřednické vlády, v jejímž čele stál do července 1998. Následně byl jmenován guvernérem ČNB na nové šestileté funkční období. V listopadu 2000 na tuto funkci rezignoval a nastoupil do čela Institutu finanční stability (Financial Stability Institute), který je součástí Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements, BIS) se sídlem v Basileji.

Josef Tošovský je považován za předního českého ekonoma, který významným způsobem přispěl k formování protiinflační měnové politiky, dosažení plné směnitelnosti české koruny a stability měnového kurzu. Je nositelem řady prestižních ocenění (Centrální bankéř roku 1993, Evropský manažer roku 1994; Cena Karla Engliše, 1995).

Zdroj: vlada.cz a cnb.cz.