26.9.2017 17:00 - Běh s děkanem

British Chamber of Commerce Czech Republic – stážista LS 2017

22.3.2017

Fakulta mezinárodních vztahů vyhlašuje výběrové řízení na tříměsíční stáž na Britské obchodní komoře v České republice. Nabídka je určena pro studenty navazujícího magisterského studia Fakulty mezinárodních vztahů. Stáž bude uznána do studia za 6 ECTS jako 22F413 - Odborná stáž - krátkodobá.

Internship at the British Chamber of Commerce!

The British Chamber of Commerce is committed to supporting students through the advancement of workforce development, and by providing opportunities for youth to enhance their professional and leadership skills.

Náplň stáže/Trade Development Internship

The Intern will assist the trade development activities of the British Business Centre in Prague with a focus on services offered to British companies interested in developing their sales and market presence in the Czech Republic. The Intern will also be involved in communication and administrative activities.

Požadavky/ Requirements

• Excellent English-language skills
  • Proficient in Microsoft Office applications (Excel, Word, Power Point and Outlook)
  • High level of attention to detail and seeing projects through to their completion
  • Strong technical, organisational, and professional skills in addition to excellent written and verbal communications skills
  • Position requires a minimum commitment of 15 hours per week and following a 2 week probation, the salary will be 100CZK per hour.

Uchazeč o stáž musí dodat:

• strukturovaný životopis v anglickém jazyce
  • motivační dopis v českém a anglickém jazyce
  • průměrný prospěch dosavadního studia

Výběrové řízení je dvoukolové, uchazeči úspěšní v prvním kole postupují k ústním pohovorům na British Chamber of Commerce.

Shortlisted candidates will be invited for an interview which will focus on the candidate’s profile, experience and their VSE project.

The internship will commence in the w/c 3 April and will last for 3 months.

Přihlášky do výběrového řízení zasílejte mailem na adresu eva.grebe@vse.cz do 22. března 2017.

Rozhodnutí o postupu do druhého kola bude vyhlášeno 24. března 2017.

Ústní pohovory proběhnou v týdnu od 27. března 2017 na British Chamber of Commerce.